Sasquatch 200W Portable Solar Panel: SAS-SOLAR-200F
HomeStore
The Sasquatch 200W Portable Solar Panel is a compact folding solar panel with a maximum output of 200W, 19.8V, and 10.1A. The 200-F comes equipped with MC4 connectors, allowing it to be compatible with all Sasquatch Outdoor power stations, as well as various other brands, and can even be connected in series or in parallel with multiple panels. With an IP67 outdoor rating, the solar panel is waterproof and protected against dust and dirt.
Features
  • Adjustable angle
  • Compact & lightweight
  • Can be wired in series or in parallel
  • Compatible with various power station brands
  • IP67 waterproof rating
  • Quick set up and tear down
  • Mounting holes for mounting and installation flexibility
General
  • Dimensions (Folded): 21.9" x 25.5" x 2.75" (555 x 647 x 70mm)
  • Dimensions (Unfolded): 86.6" x 25.5" x 1.4" (2200 x 647 x 35mm)
  • Product Weight: 18.1lbs (8.23kg)
  • Operating Temperature Limits: -40°~+185°F (-40°~+80°C)
  • Connector Type: MC4
Electrical Parameters
  • Maximum Power: 200W
  • Solar Cell Efficiency: 23%
  • Maximum Power Voltage: 19.8V
  • Open Circuit Voltage: 23.7V
  • Maximum Power Current: 10.1A
  • Short Circuit Current: 10.6A
-70%
More Images
Sasquatch 200W Portable Solar Panel: SAS-SOLAR-200F - Image 2
Features
  • Adjustable angle
  • Compact & lightweight
  • IP67 waterproof rating
  • Quick set up and tear down
General
  • Connector Type: MC4
Electrical Parameters
  • Maximum Power: 200W
  • Solar Cell Efficiency: 23%
  • Maximum Power Voltage: 19.8V
  • Open Circuit Voltage: 23.7V
  • Maximum Power Current: 10.1A
  • Short Circuit Current: 10.6A
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Maximum Power: 200W
  • Solar Cell Efficiency: 23%
  • Maximum Power Voltage: 19.8V
  • Open Circuit Voltage: 23.7V
  • Maximum Power Current: 10.1A
  • Short Circuit Current: 10.6A